Nyhet
Till nyhetsarkivet

Starta företagsträff på Humanisten!

Skapad: 2009-03-20 09:48

Nå längre, må bätttre och ha roligare på vägen

Är du nyfiken och intresserad av vad du kan göra med din idé? 

Kom då och få inspiration och energi att komma igång på vår Starta företagsträff!
Låt oss visa vägen! Vi hjälper dig arbeta med din idé, starta ditt företag och börja förverkliga dina drömmar!

Drivhuset, Skatteverket och Coompanion berättar om hur vi kan stötta entreprenörskap och dina idéer. 

Organisationsutvecklaren och coachen Maria Gustafson kommer och berättar om hur hennes resa med att starta eget tog fart. Maria läste breddmagisterprogrammet i kommunikation/lingvistik på GU 2006-2007. Året innan hade hon startat sitt företag MIKU, under studier i psykologi. Kärnan i affärsidén är att stärka människors kommunikation och utveckling. Under utbildningen på Humanisten ökade uppdragen i företaget och Maria började även undervisa på högskolan. Hon är en utpräglad entreprenör och samtidigt akademiker som generöst delar med sig av framgångar och fallgropar. Från studierna på Humanisten har Maria många goda minnen och nytta varje dag.

maria_vintern_09.JPG

Evenemanget är kostnadsfritt och det är först till kvarn som gäller. Vid frånvaro utan avanmälan debiteras 200 kr.

Vi bjuder på fika!

Tid: Torsdag 26:e mars
kl.17.00-19.30
Plats: Humanisten, Lilla Hörsalen

Anmälan under "Kalender"

Välkomna!


 
I fokus
 
Drivhuset Förinkubator!

Drivhuset Förinkubator!

Drivhuset Förinkubator, en kreativ och dynamisk affärsmiljö för dig som vill utveckla din affärsidé eller nystartade företag. Våra lokaler finns mittemot Världskulturmuseet på Södra vägen 67 

- Vi vill erbjuda en kreativ miljö för alla entreprenörer, även för dem som inte har kommit så långt än och som kanske inte har hunnit skapa så stora intäkter att man har råd att hyra ett eget kontor, säger Mariah ben Salem Dynehäll, verksamhetschef på Drivhuset i Göteborg.

Läs mer!

 
Partners
 
Samarbetspartner: